Annons
Vidare till vetlandaposten.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Så gick det i alla klasserna – flera lokala på pallen

Flera lokala kämpar placerade sig på pallen i Ränneslättsloppet. Här här samtliga pallplatser – klass för klass samt bilder från alla klasser.

Under lördagen och söndagen har omkring 2000 förare gett sig ut i skogen för att köra Ränneslättsloppet. Flera lokala förare tog sig upp på pallplats i de olika klasserna. Se topp–tre i samtliga klasser här nedan.

Här finns 100 bilder från lördagens tävlingar.

Här finns över 100 bilder och video från söndagens tävlingar.

Totalen: 1) Niklas Persson (Karlskoga EK), 2) Anton Lundgren (Haninge MK), 3) Adam Andersson (Örbyhus MCK)

Elit: 1) Niklas Persson (Karlskoga EK), 2) Linus Fasth (Linköpings MWS), 3) Robert Friberg (Tibro MK).

Dam: Hedvig Dahlberg (Försvarsmaktens EK), 2) Matilda Ahlström (FMCK Skövde), 3) Emelie Nilsson (MA Lerum)

Senior: 1) Rasmus Sjöberg (Varbergs MK), 2) Mattias Hägg (FMCK Strängnäs), 3) Robin Ember (SMK Eksjö).

Junior: Anton Lundgren (Haninge MK), 2) Adam Andersson Örbyhus MCK), 3) Marcus Göthenberg (Åbågen MCK)

EL–Motorcykel: 1) Anders Jakobsson (MX Wisby Motorklubb)

Motion 15-29 år: 1) Max Wennerlund (Tranås MS), 2) Stefan Andersson (SMK Vingåker), 3) Oscar Olsson (Örbyhus MCK)

Motion 30–39 år: 1) Nils Hedlund (SMJ Dala Falun), 2) Niklas Persson (Östhammars MK), 3) Adam Boberg (Norrahammars MK).

Motion 40-49 år: 1) Christoffer Gustafsson (Försvarsmaktens EK), 2) Stefan Andersson (SMK Eksjö), 3) Magnus Blom (Bodafors MK).

Motion 50-59 år: 1) Roger Berglund (Försvarsmaktens EK), 2) Christer Jansson (SMK Värnamo), 3) Klas Elofsson (Skene MS).

Motion 60+: 1) Inge Edberg (Huskvarna MK), 2) Stefan Andersson (Tibro MK), 3) Torbjörn Andersson (MSK Skinnskatteberg).

Guldhjällm 65cc: 1) Alve Callemo (Åsätra MK), 2) Hampus Andersson (FMCK Skövde), 3) Olle Persson (Hallsbergs MK).

Guldhjälm 85cc: 1) Mille Söderblom (Hallsbergs MK), 2) Hugo Bergqvist (Hallsbergs MK), 3) Liam Qvist (Hallsbergs MK).

Militär MC258: 1) Patrik Görl (Försvarsmaktens EK), 2) Samuel Bolin (FMCK Falun), 3) Dan Insulander (Försvarsmaktens EK)

Veteran 1975–1985: 1) Anders Eklöf (MK Ran), 2) Tommy Gustafsson (Huskvarna MK), 3) Mattias Almsin (MK Ran).

Veteran EVO: 1) Alexander Fält (Tranås MS), 2) Christian Petersson (Vimmerby MS), Jonas Elmgren (Vissefjärda EK)

Veteran Pré 74: 1) Sven Ivarsson (Sotenäs MK), 2) Johan Skoog (Smedjebackens MCK).

Veteran Super EVO: 1) Lars Larsson (Nyköpings MS), 2) Björn Hjalmar Anderberg (Botkyrka MK), 3) Zakarias Lund (SMK Södermanlandsavdelning)

Ungdom E0 flickor 12-16 år: 1) Elvira Olsson (Falköpings MK), 2) Felizia Hurtig (FMCK Hässleholm), 3) Emma Johansson (FMCK Hässleholm).

Ungdom E0 pojkar 12-16 år: 1) Albin Berglund (Hudiksvalls MCK), 2) Anton Karlsson SMK Vingåker, 3) Theodor Franzén (Botkyrka MK)

Ungdom E1/E2 flickor 13-16 år: 1) Julia Hettström (Linköpings MS), 2) Magda Westholm (Lösa SK), 3) Matilda Westholm (Lösa SK).

Ungdom E1/E2 pojkar 13-16år: 1) Olle Häger (Kilsbergens Motorklubb), 2) André Blohmé (FMCK Hässleholm), 3) Eddie Hansson (SMK Hedemoraavdelning)

Öppet spår: 1) Rikard Strannerdahl (Kortedala MK), 2) Jerker Svantesson (Kullings MS), 3) Joakim Kumlin (Täby MK).