Annons
Vidare till vetlandaposten.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

För vi har tagit studenten

Inte mindre än 115 studenter från Älvdalen Utbildningscenter jublade i kapp när de på onsdagen marscherade mot avslutningen i Älvdalens vackra kyrka.

Att glädjen och lättnaden var stor gick inte att ta miste på. Med delar av Älvdalens spelmanslag och flygande fanor i spetsen marscherade alla de 115 från skolan till Älvdalens kyrka, där anhöriga väntade.

Spelmansmusiken, talkörerna och sångerna, och tutandet i mistlurar blev till en härlig lyckoblandning, regnet höll sig borta.

Tyvärr så fortsatte skanderandet inne i kyrkan, både före och efter avslutningen. Reportern må väl vara från stenhåldern; men inte sjunger man väl "Fy fan vad vi är bra" inne i kyrkan, eller?

Bortsett från detta så var det högtidligt och glädjefyllt, precis som det ska vara. Rektor Annelie Gunnars tog till orda inför den fullständigt fullsatta kyrkan och därefter delades mängder med stipendier och utmärkelser ut till elever som gjort sig särskilt förtjänta. Häftig rockmusik blev det också innan de 115 fick lämna kyrkan och gå ut till sina nya liv på olika håll i landet och världen.

Avgångselever 2011 Älvdalens gymnasieskola:

Hotell- och restaurangprogrammet: Johanna Bossel, Älvdalen, Ebba Carlsson, Transtrand, Mattias Hellberg,Orsa, Linda Johansen,Orsa,

Johan Jonsson,Särna, Filip Kimstål,Älvdalen, Linnéa Kjellin,Mora, Camilla Lindros,Lima, Anna Schröder,Älvdalen, Emma Snees Lindqvist, Älvdalen

Industriprogrammet Inriktning Internationell svetsning:

Gabriel Busk, Malungsfors, Simon Dahlman, Mora, Fredrik Eriksson, Lima, Anders Hillring, Älvdalen, Mike Mårds, Mora, Max Persson, Älvdalen.

Inriktning Industriteknik: Jens Engman Eriksson, Älvdalen, Robin König, Älvdalen, Andreas Larsson, Älvdalen, Robin Lindquist Lind, Älvdalen, Nicklas Skord, Älvdalen.

Inriktning svets, rep. och underhåll:

Jimmy Bjurstöm, Älvdalen, Christer Horvath, Orsa, Mattias Jonsson, Mora, Emil Larsson , Älvdalen, Jerry Siitari, Älvdalen,

Jörgen Slott Liljedahl, Orsa.

Samhällsvetenskapsprogrammet Inriktning Sam-Sam:

Malin Andersson, Älvdalen, Lina Estenberg, Älvdalen, Jennifer Backelin Sandblom, Älvdalen.

Inriktning Hälsa- och friskvård:

Cecilia Gabrielsson, Älvdalen, Lisa Heens, Vansbro, Camilla Nyström, Älvdalen, Johanna Nyström, Älvdalen, Marie Wallin, Älvdalen.

Avgångselever Naturbruksgymnasiet, Älvdalen 2011:

Naturbruksprogrammet, skog:

Tor Andersson, Svärdsjö, Rickard Arvidsson , Stora Skedvi, Josef Berglund, Mora, Erik Danielsson,Falun, Patrik Elllingsson, Älvdalen,

Johanannes Eriksson, Avesta, Tobias Eriksson, Svärdsjö, Mattias Ernstsson, Stora Skedvi, Mrogan Johansson, Gryksbo, Robert Johansson, Stora Skedvi, Andreas Karlsson, Stora Skedvi, Erik Löfgren, Älvdalen, Martin Nilsson, Säter, Dan Nykvist, Bjursås, Robin Olsson, Mora, Daniel Smångs, Mora, Calle Svadling, Bjursås, Sebastian Turesson, Våmhus, Daniel Wigg, Venjan.

Naturguidning- vildmarksturism:

Björn Almar, Trollhättan, Emil Björk, Sävsjö, Erika Bustad, Borlänge, Max Bäckman, Transtrand, Gustav Eriksson, Eriksmåla, Henrik Forsberg, Mellansel, Cecilia Forslund, Älvdalen, Fred Gullgren, Enskededalen, Adam Gunnarsson, Östervåla, Sandra Hammarbäck, Siljansnäs, Fredrik Igelström, Hedemora, Martina Jonsson, Nälden, Conny Karlsson, Nälden, Simon Liljeqvist, Stjärnsund, Josefin Martinsson, Mora, Therese Nilsson, Linghed, Moa Pettersson, Flen, Marcus Sandqvist, Gävle, Tim Shorter, Transtrand, Jonathan Stridbo, Transtrand, Linnéa Stångberg, Nissafors, Nils Westerlund, Hedemora.

Sportfiske-turism:

Marcus Andersson, Säter, Mattias Andersson, Orsa, Jens Berg Forseth, Rengsjö, Erik Eriksson, Björbo, Gabriel Eriksson, Björbo, Andreas Hallqvist, Björbo, Dennis Hansson, Rättvik, Robin Lindberg, Söderhamn.

Skog och jakt:

Gustaf Andersson, Grängesberg, Tomas Björklund, Enviken, Simon Börjesson, Malung, Jonas Dalkvist, Särna, Nicklas Gunneriussen, Sveg, Jimmy Hallström, Idre, Jimmy Hallström, Idre, Tobias Lind, Mockfjärd, Wiliam LindholmHedesunda, Johan Olsson, Sälen, Marcus Rönnhed, Orsa, Kristoffer Spånberg, Särna, Lars Staffansson, Idre, Daniel Söderlund, Malung.

Transporter Skog/miljö:

Patrik Andersson Hedgren, Malung, Per-Eric Bergman, Sälen, Niclas Björk, Malung, Mattias Collin, Mora, Erik Erlands, Borlänge, Oskar Genesjö, Mora, Ylva Hedberg, Orsa, Emil Höök, Östersund, Kim Jansson, Sollerön, Emil Jennetoft, Mora, Dennis Johansson, Mora, Oscar Johansson, Malung, Emil Lindén, Rättvik, Benny Martinsson, Älvdalen, Daniel Pell, Älvdalen, Anna Söderqvist, Stjärnsund, Pierre Tenn, Älvdalen.