NässjöVid 19.30-tiden på måndagen larmades polis och ambulans till resecentrum i Nässjö sedan en kvinna hade betett sig hotfullt och störande på tåget.
Vetlanda En bil körde på en älg på riksväg 31 mellan Stockatorp och Lindshammar.
– Det var två i bilen men ingen behövde åka med ambulans, sa Tommy Fors vid räddningstjänsten.
EksjöPolisen larmades till en lägenhet på förmiddagen. Ett bråk, uppgav inringaren. Men både kvinnan och mannen var oväntat hotfulla och aggressiva mot polisen.
JönköpingEtt större bråk vid Torparondellen i natt slutade med att polisen tvingades att skjuta varningsskott mot en beväpnad man i 20-årsåldern.
– Ren tur att han inte blev skjuten, säger Björn Öberg, polisens presstalesperson.
Jönköping länDen varma natten till lördagen var full av polisiära händelser. Det finns många rapporter om fylleri och bråk på flera orter i länet. Elva bilister har krockat med rådjur på vägarna.
JÖNKÖPINGAsecs köpcentrum utrymdes efter en misstänkt gasläcka på fredagen. Kunder på restaurangen vittnade om en stickande känsla i halsen. 24 personer, varav flera barn, undersökas på sjukhus alternativt vårdcentral.
TABERGSe den öppenhjärtiga intervjun där den forna handbollsstjärnan berättar om livet efter stroken och den nyvunna kärleken till folkrace. Se även höjdpunkterna från lördagens tävling Luciaracet på Tabergsbanan. Repris från hela sändningen publiceras under söndagseftermiddagen.
FilmHar du svårt att hitta en bra julfilm att streama? Det beror inte på att de inte finns, utan att utbudet på streamingtjänsterna blir allt mer uselt. Jenny Ahonen berättar varför.
GislavedEn man i 60-årsåldern besökte en restaurang i Gislaved när han under lördagskvällen dödades i ett krogrån. Polisen jagar tre maskerade gärningspersoner som flydde från platsen. På söndagsförmiddagen var fortfarande ingen person gripen.
– Vi vill prata med alla som var där, säger Monica Bergström, presstalesperson vid polisregion öst.
BasketNässjö Basket plockades snabbt ned på jorden igen efter segern senast.
I mötet mot Köping fanns över 100 skäl att vara besviken på – men ingen tid för att deppa.
BandyPhilip Lindqvist var en hårsmån från ett avgörande ryck.
I stället prickade han målramen och fick se allt raseras för Nässjö IF.
– Det här var inte vad man förväntade sig, säger VBK–lånet som haft en tuff helg.
LedarkrönikaSpektakulära rån mot värdetransporter och värdedepåer tillhör förra årtiondet. Men den grova brottsligheten hittar nya luckor när samhället tätat en. Nattväktarstaten kan aldrig slå sig till ro.