Jas-plan gjorde lågflygning utanför Eksjö – visade sig vara känsligt område
EksjöNär Jas-plan flyger förbi sker det ofta inte helt obemärkt. Mikael Valfridsson såg planen som övade på lågflygning och fick problem med hörseln på ena örat. Nu ger Försvarsmakten svar på varför de var i området och i vilken höjd de flög över platsen
JönköpingPå lördagen avgjordes Luciaracet i folkrace för 19:e gången – och Hall Media livesände evenemanget under flera timmar. Missade du sändningen? Lugn, här kan du se tävlingen i sin helhet.
EksjöEn julgran började brinna i en lägenhet i centrala Eksjö på söndagen. En kvinna i 25-årsåldern skadades i samband med branden och fick föras till Höglandssjukhuset med okända skador.
GislavedGislaved är i sorg. Efter lördagskvällens brutala rånmord är det många ortsbor som är chockade – och förbannade – över vad som har hänt.
– Det är ett oskyldigt offer som dött. Det här ska inte få hända, säger Mehdi Fouladi.
SÄVSJÖÄntligen är den efterlängtade skejtparken på plats.
– Folk har tutat och gjort tummen upp, säger Eduardo Rossel, eldsjäl i IOGT-NTO.
Och han fick en rejäl överraskning under invigningen.
JönköpingHan har skrivit om sport, redigerat papperstidningar, fattat utgivarbeslut och varit nyhetschef. Sen råkade Per-Ola Nilsson i förbifarten avslöja en ”halvdum ungdomsdröm” – och fick nytt jobb som ledarskribent på Hall Media.
– En åsikt i sig har begränsat värde för alla andra än de närmast sörjande, det gäller att sätta den i ett sammanhang som gör den värd något, säger han.
GislavedJakten efter restaurangmördarna i Gislaved går vidare. En stor polisinsats har pågått sedan dådet – men i nuläget finns ingen misstänkt person. Polisen berättar om hur de jobbar vidare.
– De magiska första dygnen är jätteviktiga, säger Lars-Göran Nilseryd, vakthavande befäl vid polisregion öst.