HolsbybrunnFlera av kommunens skolor har svårt att rekrytera behöriga lärare. Men Holsby skola utmärker sig i statistiken. Här har nämligen alla lärare lärarlegitimation.
SävsjöFöretagscenter blev till inlämningsställe för kreditkunder i våras, men nu stänger de ner den kundbemötande delen av kontoret helt.
– Vi har bara en kreditkund kvar, som kommer till inlämningsstället. Resten går till postombud, så det finns ingen anledning att ha kvar den delen, säger Pernilla Brask, produktionschef.
SÄVSJÖHA74 och Boro/Vetlanda drabbar samman i ett viktigt derby under fredagskvällen. Det är bara seger som gäller för bägge lagen om de på allvar ska ha någon chans att nå Alltvåan efter jul. Se fotografen Janne Wrangberths livebilder från matchen.
EKSJÖNifsarpsskolans nybyggnation står äntligen klar. Från nästa termin får skolans elever därmed glädje av bland annat ny tvätthall, nya undervisningslokaler för skogsbruksutbildningen samt rymligare lokaler överlag.
VETLANDATore har redan tjuvkikat i den nyrenoverade lägenheten, för Mia är det första gången hon går över tröskeln.
- Det här är hemma för oss. Vi trivs så bra här, säger Mia Rönnberg.
BASKETNässjö Basket pressade återigen ett topplag men föll i slutminuterna.
Men att vara nära är knappast någon tröst.
– Vi presterar inte resultat och det är allt det handlar om, säger coachen Joakim Källman.
ISHOCKEYPsykisk terror, fysiskt våld och rasism.
Flera erfarna NHL-coacher har avslöjats senaste tiden och NHL-backen Niklas Hjalmarsson är en av de som välkomnar att de hemska historierna blir offentliga.
– Som tur är går det åt rätt håll, säger han.
SverigeFörsäkringskassan går nu ut och varnar allmänheten för bedragare som utger sig för att komma från myndigheten. De ska vara ute efter personliga koder till din bankdosa eller Mobilt BankID.
– Om man misstänker att det är en bedragare ska man avsluta samtalet direkt och sedan polisanmäla, säger Gustav Berg, pressekreterare vid Försäkringskassan.