Det blåste kraftigt i Jönköpings län under torsdagen. Hundratals hushåll blev utan ström under kvällen.

Runt om i Jönköpings län blåste det mycket under torsdagen med flera fallande träd och blockerade vägar som följd. Här ses ett rasat träd utmed väg 133 vid Gripenberg mellan Gränna och Tranås.

Annons
Annons
Sedan i onsdags var en klass 1-varning för mycket hårda vindbyar utfärdad. Det med en intensitet på mellan 21 och 24 meter per sekund – vilket kan göra att just grenar knäcks och höga fordon kan svaja, förklarar SMHI på sin hemsida. Och på torsdagen kom en mängd larm om fallande träd och blockerade vägar runt om i länet.
Bland annat har SOS-larm relaterade till vinden kommit från Norrahammar, Eksjö och Aneby samt Nässjö.
På torsdagskvällen uppgav också Eon att 680 hushåll i Jönköpings län var utan el. Vid 22.30-tiden hade flera av dessa fått tillbaka strömmen, men då var fortfarande runt 380 hushåll utan ström, uppgav Eon.