Hösten har verkligen varit Eksjö Fotbolls del på säsongen. Sex segrar på sju matcher blev i helgen sju på åtta när laget vann med 7–0.

Eksjö Fotboll fortsätter att övertyga i damernas division 2. Sju segrar på åtta matcher har laget nu.
Eksjö Fotboll har under hösten varit i en riktigt formtopp. Sju segrar på åtta matcher och 33–3 i målskillnad på dessa matcher vittnar om en riktigt stark höstsäsong från Eksjö-laget. När seriens näst sista omgång spelades i helgen blev det en ny storseger, 0–7 borta mot Borens IK.
Annons
Annons
I och med det har laget också säkrat minst en fjärdeplats i serien med en omgång kvar att spela. En fjärdeplats som också kan bli en tredjeplats beroende på resultat i den sista omgång där Eksjö möter serietvåan Kenty som slåss om uppflyttning.
Lagets målgjordes av Julia Norén 3, Tilda Engberg, Lisa Sköldunger, Lina Comstedt Sjöstrand, Anna Sköldunger.